چطور میتوانیم کمک کنیم؟

مباحث پر طرفدار: قیمت گذاری ، به روزرسانی ، هاستینگ ، عضویت

Image

استفاده از مشاوره

جواب هر سؤالی را بیابید ، از اصول اولیه تا ترفندهای پیشرفته! سعی کنید بهترین ها را با فرانت طراحی و تجربه کنید.

بیشتر بدانید
Image

راهنمای سایت

آیا می خواهید درباره راه اندازی و مدیریت تیم خود اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ ما بهترین روش مدیریت را برایتان بیان کردیم.

بیشتر بدانید

پایه

دامنه (Domain) که در فرهنگ فارسی با تلفظ دامین و دامین بکار برده می‌شود در لغت به معنی «گستره» می‌باشد و در اینترنت به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت برای تمایز و قابل دسترسی بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد ، مانند .”Google.com”:هردامنه از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند که قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’ قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند ، نام دامنه همان نام سایت است (مانند wikipedia) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند org). گاه در مورد دامنه ‌های جهانی (چی تی ال دی، این با حرف G به معنی Global) این ترتیب معکوس می‌شود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی می‌آید مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دامنه هایی که به یک دامنه اصلی اشاره می‌کنند و محتوای همه دامنه های پارک شده با دامنه اصلی که دامنه های پارک شده به آن اشاره می‌کنند ، یکسان است و اگر کاربر آن ها را در مرورگر وارد نماید ، باز هم صفحه مربوط به دامنه اصلی را مشاهده خواهد نمود. با استفاده از دامنه های جانشین شما می‌ توانید اشتباهات تایپی کاربران را اصلاح نمایید. برای مثال چنانچه نام دامین شما Domain.com است و کاربر Domain.ir را وارد نماید در صورتی که دامین دوم یعنی Domain.ir را ثبت کرده و آن را به عنوان دامنه جانشین Domain.com تعریف کرده باشید ، باز هم کاربر صفحه ‌ی اول سایت Domain.com را مشاهده خواهد کرد. شما می توانید کلیه ‌ی اسامی نام شرکت ، نام محصول و نام های مرتبط و … را ثبت کنید و آن‌ ها را به عنوان دامنه جانشین (park domain) به وب سایت خود متصل نمایید. این عمل برای بالا بردن کاربران سایت شما بسیار مفید است و کار آنها را برای یافتن وب سایت شما بسیار آسان می‌ سازد.
دامنه های جانشین همچنین می توانند برای ایمیل ها نیز فعال شوند. در این صورت تمام نامه های الکترونیکی که برای “name@Domain.ir” ارسال شود بدست همان کسی خواهد رسید که از آدرس الکترونیکی “name@Domain.com” استفاده می کند.
دامنه های جانشین از هرنظر از جمله رکورد های DNS شبیه به دامنه معمولی بوده و ویژگی های یکسانی با آنها دارند. تنها تفاوت آنها با دامنه های معمولی در آن است که این دامنه ها هیچ فایلی از خود ندارند و به فایل های دامنه ای که جانشین آن شده اند ، اشاره می کنند.
سامانه DNS مخفف عبارت Domain Name System می باشد نظامی سلسله‌مراتبی برای نام‌گذاری رایانه‌ها و دیگر منابعی است که به اینترنت یا شبکه‌های دیگر رایانه‌ای متصل می‌شوند. وقتی می خواهید وارد سایتی شوید ، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص میشود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده کرد. برای هر IP یک domin name در نظر گرفته شده است. مثلا IP آدرس گوگل 66.249.91.103 است. که شما برای دسترسی به گوگل میتوانید از ip یا آدرس www.google.com استفاده کنید.
در حقیقت  DNS، IP addresses را به اسامی مشخص و ساده ترجمه می کند. مثلا وب سرور سایت yahoo می تواند 65.20.35.79 باشد. ( اعداد IP صرفا برای مثال است.) که می توان از طریق آدرس http://www.yahoo.com هم به آن دسترسی پیدا کرد. هم domain name و هم  IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کند ، اما domain name، هم برای استفاده ، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است. بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از اعداد خسته کننده IP address استفاده کنند.
با استفاده از Addon Domain شما قادر هستید در فضای سایت خود ، اقدام به میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت از یکدیگر کنید. برای هر دامنه که در قسمت Addon Domain اضافه شود ، در فضای سایت تان شاخه ای با همان نام دامنه ایجاد می گردد که می توانید فایل های مربوط به آن سایت را در آن قسمت قرار دهید.
البته Addon Domain تفاوت ظاهری خاصی ندارد. فرض کنید شما صاحب دامنه http://main-domain.com هستید. اکنون ، یک دامنه به نام http://add-on-domain.com ثبت می کنید. ولی می خواهید مطالب متفاوتی با سایت دیگرتان داشته باشد. این کار با استفاده از Addon Domain امکان پذیر است.

دامنه و وب سایت

Domainنامی است که شما برای سایت خود انتخاب می کنید و Web Hosting میزبانی است که به Domain شما سرویس دهی می کند ، مانند اختصاص فضا ، Email و …
پسوند:
انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند. این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند که می توان آنها را در سه دسته کلی به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود:
– پسوندهای عمومی (gTLD):
این پسوند ها که عبارتند از.com , .net , .org برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می باشند. ثبت این دامنه ها از طریق شرکتهایی با عنوان Registrar که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند یا نمایندگیهای مجاز آنها امکان پذیر می باشد. هر چند دامنه های فوق هر یک از اختصارهایی برای منظور خاص اقتباس گردیده اند ( .org ارگانها و مراکز غیر انتفاعی ، .net شبکه و خدمات اینترنتی ، .com بنگاهها و مراکز اقتصادی ) ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد. در این میان پسوند .com بیشترین متقاضی را در بر داشته و که در حال حاضر بیش از چهل میلیون دامنه بر روی این سه پسوند ثبت می باشند و در حدود 90 درصد از پسوند .com استفاده شده است.
– پسوندهای اختصاصی (ویژه):
پسوندهایی که افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می توانند اقدام به ثبت دامنه نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت بنماید. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum که در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص اجباری خواهد بود
– پسوندهای ملی (کشوری یا ccTLD ):
علاوه بر پسوندها عمومی و خاص ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را بنمایند. اداره این پسوندها ، قوانین و نحوه تخصیص آنها در اختیار دولتها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر کشور خواهد بود. کشورها مختلف می توانند ثبت این دامنه ها را برای سایر ملیتها آزاد یا محدود نموده و یا بطور کلی هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند. پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیتها با بعضی از کلمات اختصاری تشابه داشته که این کشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می نمایند. پسوندهایی نظیر .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it  و غیره … از این قبیل می باشند. بسیاری از کشورها پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم می نمایند. مثلا .ir که پسوند کشور ایران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسیم گردیده که بعضی از این پسوندها مخصوص فعالیتهای خاص در نظر گرفته شده اند.
هیچ تفاوتی ندارد. بلکه قویا توصیه می گردد که این کار را خودتان انجام دهید تا دامنه به عنوان یکی از ارزشمندترین دارایی هایتان، تحت مالکیت خودتان باشد.

طراحی وب سایت

وب سایت اینترنتی ، در واقع جنبه مجازی شما محسوب می شود. این بدین معناست که اگر شما می خواهید در دنیای مجازی ، وجود و حضور داشته باشید ، صرفا یک راهکار خواهید داشت و آن نیز بهره مندی از یک وب سایت اینترنتی است. چرا که آمارهای مختلف ، نشان می دهد ، هر روزه سهم حضور انسان ها در دنیای مجازی فزونی یافته و از سهم دنیای فیزیکی کاسته می شود. بنابراین ، حضور سریعتر شما در دنیای مجازی به معنای سابقه و تجربه شما بوده و آشنایی بیشتر شما با قواعد زندگی در دنیای مجازی را موجب می گردد. جدای از این موضوع ، وب سایت های اینترنتی از جنبه های مختلف ، کاربردی و لازم هستند. هم از جنبه تبلیغ و برندسازی ، هم از جهت درآمدزایی و افزایش درآمد ، هم از جنبه معرفی و اطلاع رسانی جزء ملزومات زندگی امروزی محسوب می شوند.
وب سایت های اینترنتی را می توان از جهات مختلف طیقه بندی کرد. از جنبه کارکرد کلی سایت می توان سایت ها را به دسته های : وب سایت های اطلاع رسانی ، وب سایت های تجارت الکترونیک ، وب سایت های فروشگاهی ، وب سایت های کاربردی ، وب سایت های تفریحی ، وب سایت های شبکه اجتماعی ، وب سایت های علمی و … دسته بندی نمود ولی سایت ها را می توان از جنبه های فنی نیز طبقه بندی کرد ، مانند سایت های دینامیک ، سایت های استاتیک و … ، همچنین یک سایت اینترنتی را می توان از لحاظ نسل نیز دسته بندی کرد ، مثلا سایت های وب یا وب ۱ ، سایت های وب ۲ و یا وب سایت های وب ۳ ، البته سایت های اینترنتی ، از جوانب دیگری نیز قابل تقسیم بندی هستند ، اما کمتر به این دسته ها شناخته می شوند!
سایت های اینترنتی از لحاظ روش طراحی ، به دو دسته طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک تقسیم بندی می شوند. طراحی سایت استاتیک به معنای طراحی سایت به شکلی است که بعدها اطلاعات سایت ، توسط خود مدیر قابل تغییر نباشد. در واقع ، در اینگونه از وب سایت ها ، هرگونه تغییر ، وابسته به شرکت طراح می باشد ، اما در سایت های داینامیک ، تغییرات توسط مدیر سایت و بدون نیاز به داشتن دانش عمیق فنی انجام پذیر است. کلا طراحی سایت های استاتیک ، منسوخ شده و هم اکنون تنها برای سایت هایی استفاده می شود که بعهدها اطلاعات آن هیچ تغییری نخواهد کرد ، به عنوان نمونه سایت مربوط به یک فیلم سینمایی ، بعدها نیازی به تغییر اطلاعات نداشته و می توان به شیوه استاتیک طراحی کرد. اما در کل طراحی سایت استاتیک ، هیچ برتری محسوسی بر طراحی سایت دینامیک ندارد. سابق بر این ، می توان قیمت ارزان سایت های استاتیک را دلیل ارجحیت آن بر سایت های داینامیک دانست ولی با بروز و ظهور سیستم های مدیریت محتوا ، این خصیصه یا برتری سایت های استاتیک نیز از میان رفت.
سایت ها به لحاظ درآمدزایی نیز به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند ، یکی سایت هایی با درآمدزایی مستقیم و وب سایت های با درآمدزایی غیر مستقیماز وب. در وب سایت هایی که درآمد خود را به شکل مستقیم از وب در می آورند ، معمولا خدمات و محصولاتی به شکل آنلاین فروخته می شود و یا در ازای ارائه اطلاعاتی ، وجهی اخذ می شود. سایت هایی مانند فروشگاه های الکترونیک ، پرتال های بی تو بی و … از اینگونه وب سایت ها می باشند و صاحب سایت مستقیما از وب سایت خود کسب درآمد می کند. اما وب سایت های با درآمد غیر مستقیم ، معمولا وب سایت های معرفی شرکت ها و محصولات هستند که اگرچه ممکن است کسی مستقیما از روی خود سایت خرید انجام ندهد و یا خود سایت به تنهایی درآمدزا نباشد ولی به واسطه مشاهده سایت توسط افراد مختلف و یا کسب اعتبار از طریق وب سایت و امثال آن ، محصولات و خدمات شرکت فروخته شده و یا اینکه نمایندگی های فروش برای محصول یافت شود. در این صورت وب سایت به شکل غیر مستقیم در افزایش درآمد صاحبانش نقش ایفا می کند و اینگونه وب سایت های اینترنتی درآمدزایی غیر مستقیم را تضمین می کنند.

خرید و قیمت

اگر چه نمی توان قیمت های موجود در بازار را با یکدیگر مقایسه نمود ، اما ابتدا باید بررسی شود که شما ملاک قیمت پروژه را چه می دانید. در نگاه سنتی ، قیمت پروژه ، معادل مبلغی بود که برای اجرای آن هزینه می شد. بدون شک برپایی سیستم ناکارآمد مناقصه نیز ، بر اساس همین طرز فکر اشتباه بنیان گذاری گردیده است. اما امروزه و در نگاه مدرن ، دیگر ملاک تشخیص به صرفه بودن یک پروژه ، Cost یا قیمت نبوده و امروزه ،TCO و به عبارتی Total Cost Ownership یا هزینه نهایی مصرف را ملاک تشخیص به صرفه بودن اجرای آن توسط یک شرکت می دانند.
به عبارت دیگر ، بسیاری از مشتریان این شرکت ، سازمان ها ، ارگان ها ، موسسات ، شرکت ها و اشخاصی هستند که چندین بار تجربه طراحی وب داشته و از آنجا که متاسفانه در انتخاب های قبلی خود ، تنها ملاک خود را Costیا قیمت پروژه در نظر می گرفته اند ، هیچگاه نتیجه مطلوب نگرفته و پس از صرف هزینه های گزاف و مهم تر از آن ، از دست رفتن زمانی ارزشمند که هیچ ارزش ریالی نمی توان برای آن تعیین نمود ، مجبور به بازنگری در شیوه انتخاب شرکت طراح خود شده و این بار TCOیا هزینه نهایی مصرف را ملاک انتخاب خود قرار داده اند.
یکی از مولفه های TCO، یا هزینه نهایی مصرف ، عبارت است از هزینه زمان استفاده و کاربری نرم افزار. به عنوان نمونه چنانچه کاربری یک نرم افزار ، پیچیده بوده و مستندات کافی برای کار با آن وجود نداشته باشد ، لاجرم مدت زمان زیادی از شما یا نیروهای تان مصروف خواهد شد و نتیجه نهایی کار نیز ، مطلوب شما نخواهد بود. بنابراین یک محاسبه سرانگشتی ، از زمان تلف شده نیروها و مقاومت های بعدی شان در کارکردن با نرم افزارهای مشابه ، نشان خواهد داد که هزینه نهایی مصرف ، بسیار بالاتر از نرم افزاری است که از این چنین مشکلاتی رنج نمی برد.
به عبارت دیگر ، چنانچه کمی با تعمق بیشتر بیاندیشیم ، درک خواهیم نمود که شرکت طراح وبی که دارای واحدهایی همچون ،  تحقیق و توسعه ، امنیت ، تولید محتوا ، بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر و … می باشد ، قطعا هزینه چنین واحدهایی را ، در مبالغ دریافتی از مشتری خود لحاظ خواهد نمود. اما سوال اینجاست که آیا کار کردن با شرکتی که چنین دپارتمان هایی را در بدنه خود تشکیل نداده ، نهایتا منجر به این نخواهد شد که محصول خریداری شده ، از نیازهای بازار عقب بوده و پارامتر های درون کاری همچون امنیت و سئو در آن لحاظ نشده باشد ؟
یکی از پارامترهای مهم دیگر در انتخاب مجری یک پروژه ، Rol ، Return Of Investment یا بازگشت سرمایه است ، که در آن انواع راهکارهای پیاده سازی و اجرای یک پروژه ها ، به لحاظ بازگشت سرمایه با یکدیگر مقایسه خواهند شد و راهکاری برگزیده می شود که سریعترین نرخ بازگشت سرمایه را به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه هرچقدر رتبه وب سایت اینترنتی شما در موتورهای جستجوگر بالاتر بوده و صفحات شما ، سریعتر در این موتورها کش شوند ، بازگشت سرمایه برای شما سریعتر اتفاق می افتد.
متاسفانه در ایران ، عموما شرکت ها سرمایه گذاری خود را مصروف پارامترهایی می نمایند که با چشم دیده می شود ، مانند قابلیت های نرم افزار ، گرافیک آن و … ، این در صورتی است که پشت این ظاهر زیبا ، گهگاه نرم افزاری دیده می شود که هیچگونه بهره ای از استانداردهای تحلیل و طراحی نرم افزار نبرده و در مواقعی همچون بازدید بالا ، حملات امنیتی ، مراجعه موتورهای جستجوگر به سایت و … ، کیفیت اصلی خود را نشان خواهند داد.
از طرف دیگر ، یکی از تکنیک های نه چندان اخلاقی اجرای پروژه در کشور ما ، که در شرکت ها به یک شعار مرسوم نیز بدل شده است ، عبارت است از : “ورود با قیمت کم و افزایش مبلغ پروژه ، پس از عقد قرارداد و نهایی شدن آن “. بدین ترتیب ، شرکت ها به محض نهایی شدن پروژه و قطعی شدن قرارداد ریال به ازای هر درخواست کوچک و بزرگ کارفرما ، شروع به هزینه تراشی نموده و به زودی ایشان را به این نتیجه می رسانند که مبلغ پرداختی ، بیش از مبلغی است که روز اول پرتال داده ورزان ، به شما پیشنهاد داده بود و در قرارداد خود تعهد می نمود که به این مبلغ نخواهد افزود.
البته این شرکت شکی ندارد که شما مشتری عزیز ، از آن دسته مدیران و تصمیم گیرندگانی نیستید ، که هزینه های مستقیم را در نظر گرفته و هزینه های پنهان را از نظر دور می دارند. اگر اینچنین مدیری بودید ، برای مطالعه این متن ، این فرصت را نمی گذاشتید.
مبلغ ۵۰% کل پروژه به عنوان پیش پرداخت ، پس از عقد قرارداد ، برای شروع کار ، به صورت نقدی دریافت می گردد .
مبلغ ۳۰% کل پروژه به تاریخ اتمام فاز طراحی دیزاین گرافیکی و تایید تم سایت توسط کارفرما ، به حساب پیمانکار واریز می شود.
مبلغ ۲۰% کل پروژه پس از  تحویل وبسایت ، به عنوان ضمانت حسن انجام پروژه ، به حساب پیمانکار واریز می گردد.
در پاسخ به این سوال و جهت درک دلایل تفاوت قیمت ، لطفا به موارد زیر عنایت فرمایید :
ماژول را بارها می فروشیم ، اما برنامه نویسی اختصاصی مخصوص شماست : هر بار که شرکت توسعه مجازی با صرف زمانی مشخص ، یک ماژول و یا محصول نرم افزاری جدید تولید می کند و یا بخشی را به نرم افزار خود می افزاید ، بر روی فروش آن کار می کند و به دفعات از طریق فروش آن به دیگر مشتریان ، کسب درآمد خواهد کرد ، لذا اختصاص تیم برنامه نویسی به اجرای یک پروژه کاستوم ، با کارکردی مختص یک مشتری خاص که ممکن است تمایل نداشته باشد به دیگران فروخته شود و یا اصولا به درد کسی دیگر نمی خورد ، صرفا با رقمی معادل نورم قیمت دیگر ماژول ها ، صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
ماژول ها قبلا خطایابی شده اند ، اما برنامه نویسی اختصاصی باید جداگانه خطایابی شود : یکی از تفاوت های دیگر محصولات و ماژول های موجود شرکت با پروژه های برنامه نویسی اختصاصی ، در این است که محصولات ، علاوه بر خطایابی و باگ گیری توسط تیم طراح ، بارها و بارها ، در عمل و در سایت مشتریان مختلف مورد استفاده قرار گرفته و کاملا رفع ایراد شده اند ، در حالی که یک پروژه برنامه نویسی اختصاصی ، حجم پشتیبانی و رفع ایراد بالایی را ، به این شرکت تحمیل می کند.
ماژول ها قبلا امن شده اند ، اما برنامه نویسی اختصاصی باید جداگانه امن شود : برای تولید یک محصول تجاری در بازار ، صرف خواهد کرد که شرکت طراح ، سرمایه گذاری بالایی در امر امنیت آن نموده تا برای فروش در تعداد بالا آماده شود. این در حالی است که در یک پروژه برنامه نویسی کاستوم ، می بایست سهمی قابل توجه از مبلغ پروژه ، برای احراز امنیت و به کارگیری کارشناسان خبره در این زمینه هزینه شود.
تعاریف ماژول ها مشخص است اما برنامه نویسی کاستم ، معمولا دارای ابهام در تعاریف است : در محصول نرم افزاری ما و یا ماژول های موجود پرتال ، حدود و صغور و تعاریف کاملا مشخص بوده و مشتری قبل از خرید محصول ، با محصول آشنا شده و دقیقا می داند که چه چیزی را تحویل می گیرد. این در حالی است که در پروژه های کاستوم ، تازه بعد از اجرای پروژه و مشاهده اولین اینترفیس های نرم افزار ، ایده های صاحبان پروژه ، شروع شده و خروجی نهایی را حداقل ۵۰% نسبت به تعارف اولیه سنگین تر خواهد نمود.
ماژول ها دارای المان های آموزشی از قبل آماده هستند ، اما ماحصل برنامه نویسی اختصاصی ، می بایست جداگانه آموزش داده شود : شرکت توسعه مجازی ، برای محصولات خود و ماژول های پرتال داده ورزان ، دی وی دی آموزشی تولید کرده و در اختیار مشتری قرار می دهد تا بتواند مسلط ، نسبت به کار با نرم افزار ، اقدام نماید. این در حالی است که تولید المان های آموزشی برای آموزش مشتری تا بتواند با خروجی یک بخش خاص منظوره ، کار کند ، به صرفه نبوده و آموزش حضوری هم هزینه های خاص خود را دارد.

SVG

نمی توانید جواب را پیدا کنید؟

ما می خواهیم به همه سؤالات شما پاسخ دهیم. با ما در تماس باشید و ما هرچه سریعتراز طریق ایمیل به شما پاسخ خواهیم داد.

ارتباط با ما
SVG

سوالات فنی

چند سوال فنی دارید؟ به ما در صفحه انجمن ضربه بزنید یا فقط سلام کنید. ما در آنجا یا از طریق ایمیل به تمامی سوالاتتان پاسخ می دهیم

تماس با ما